Hazine Kutusu - Bir Güzellik Bakım ve Makyaj Blogu: Cilt Bakım Rutini

28 Eylül 2013 Cumartesi

Cilt Bakım Rutini

Merhaba...

Epey bir zamandan sonra cilt bakım rutinimle karşınızdayım. Blog aktifken yazmam istenen birkaç yazıdan biriydi. Son 1-3 yıldır düzenli olarak; günlük, haftalık ve hatta aylık kullandığım cilt bakım ürünlerini paylaşmak istedim. Saç ve vücut bakımını bu yazıya katmadım, çünkü zaten yeterince uzun olacağından bir de onları dahil etmek anlamsız geldi. Başka bir yazıyla da onlardan bahsederim inşallah... :)

Şunu belirteyim, görecekleriniz karşısında şaşırabilirsiniz ama benim cilt/vücut/saç bakım ürünlerim makyaj malzemelerimden daha fazla, aşağıda gördükleriniz dörtte biri kadarı... :) Yani yatırımı toprağa yapıyorum. :)))

Öncelikle her gün muhakkak kullandığım cilt temizleyicilerim;


Fresh Line Hesperides Temizleme Jeli; daha önce 3 tane 60 ml.lik seyahat boyunu bitirmiştim, kara kara bir daha nasıl alabileceğimi düşünüyordum. Cevahir'e açılmasıyla hemen koşup tam boyunu aldığım, şimdiye dek kullandığım en iyi temizleme jeli... Yazısı yakında...
Rareblossom Temizleme Köpüğü; bitirmek için kullanıyorum, yedekte 2 tane daha var. Yazısı olmayacak.
Dr. Hauschka Temizleme Sütü; Cilt makyajımı çıkarmak için daha iyisini düşünemiyorum, bittikçe alınacak. Yazısı burada...
Bioderma Sensibio H2O Temizleme Suyu; göz makyajımı bununla temizlemiyorum ben, göz makyajımı temizledikten sonra üzerinden geçiyorum. Tonik niyetine kullanıyorum ve makyaj hatalarını düzeltmek için noktasal temizlikte çok işime yarıyor. Her zaman elimin altında olacak. Yazısı burada...

Haftada 1-3 kez kullandıklarım;


Dr. Hauschka Temizleme Kremi; her zaman elimin altında bulunan diğer bir ürün, bitmeden yenisini aldığım, kendimi şımartmak istediğimde (haftada 2-3 kez) kullandığım bir ürün... Yazısı burada...
Pangea Organics Yüz Maskesi; bana gönderilen seyahat boyundan sonra tam boyunu almazsam olmazdı. HARİKA bir maske, bundan sonra başka bir maske alacaksam ancak eğlenmelik olabilir. Kalıcı olan kesinlikle budur. :)) Yazısı yakında, hatta ilk sırada belki... :)
Huiles&Baumes Yüz/Göz Makyaj Temizleme Yağı; eve geldiğimde, duşa girmeden makyajımı çıkarmakla uğraşamayacağımı hissettiğim zamanlarda kendisi imdadıma yetişiyor. İçeriğindeki yağlar işlem görmemiş saf yağlar, makyajı çok etkili çıkarıyor ve ardından hemen suyla duruladığım için yağlı bir his bırakmıyor.
Lush Sweet Lips Dudak Peelingi; haftada en az 3 kez kullanıyorum, etkisinden çok memnunum. Yazısı burada...
Rareblossom Yüz Peelingi; bitirmek için kullanıyorum, aynen bundan da elimde 2 tane yedek var. Yazısı tabiki olmayacak ve yerine Pangea Organics'in peelingi alınacak.
Nuxe Nem Maskesi; nem maskeleri içindeki favorim aslında Cosmed vanilyalı nem maskesi, fakat bunu göz için de kullanabildiğimden daha kullanışlı buluyorum. Bilhassa kışın cildime yoğun nem veriyor. Yazısı yakında... :)

Her gün kullandığım nemlendiriciler;


Aveseena Puff Be Gone Göz Kremi; bu göz kremini indirime girmeden almıştım, ben aldıktan 1 hafta sonra neredeyse yarı fiyatına düşmüştü. Ama açıkçası tam fiyatı verdiğim için de pişman değilim. Göz kremi deyince aklıma ilk bu geliyor. Yatmadan önce kullanıyorum. Yazısını yazıp yazmamakta kararsızım.
Pangea Organics Yüz Toniği; bu aslında araya karışmış ama nemlendirici etkisi olduğundan denk gelmiş diyebilirim. :) Seyahat boyunu denedikten sonra tam boyunu aldım bunun da. Yağlı ciltler için ama kurutmuyor asla... Çok çok seviyorum. Yazısı yakında...
Pangea Organics Yüz Kremi; ciddi ciddi sevdiğim bir krem ve tabiki tam boy... :) Özellikle duştan sonra ilaç gibi geliyor. Yazısı? Evet, doğru bildiniz; yakında... :))
Lush Imperialis Yüz kremi; aslına bakarsanız seviyorum ama bitirmeye de çalışıyorum. Pangea Organics'ten sonra bir kez daha almayı düşünmüyorum ama yine de belli olmaz. :) Yazısı olabilir de olmayabilir de... :))
Lush Enchanted Göz Kremi; makyaj öncesi göz kremim olur kendisi... :) Sanırım uzun yıllar böyle devam edeceğiz. :) Yazısı yazılacak, yani en büyük temennim bu... :))

Aşağıdakiler de birkaç haftada bir ya da ihtiyaç duyduğumda kullandıklarım;


Fresh Line Tatlı Badem Yağı; yağ konusunda çok dikkatli olmaya çalışıyorum. Ülkemizde satılan (özellikle aktarda) yağların neredeyse tamamı fermantasyondan geçmiş, kesinlikle kullanılmaması gerektiğini düşündüğüm yağlar... Ya çok iyi tanıdığınız bir insandan satın almalısınız ya da kalitesi ortada olan bir markadan... Ben bundan evvel çok iyi tanıdığım bir aile dostumuzdan alıyordum (aktar değil, bitki bilimci), fakat kendisi artık köşesine çekildiği için ve safa en yakın olarak Fresh Line'da bulduğum için bunu kullanıyorum. Kaş ve kirpiklerimde, nemlendirici kremime karıştırırak kullanıyorum, bazen de göz makyajımı temizlemek için...
Aubrey Organics Saf Aloe Vera; piyasadaki en saf aloe vera sanırım kendisi. Genellikle fondötenime karıştırıyorum, bazen de tonik gibi cildime uygulayıp yatıyorum.
Aubrey Organics Jojoba Oil; kışın etkisi inanılmaz, nemlendirmesine bayılıyorum ama sık sık kullanmıyorum. Duştan sonra da cildimi rahatlatıyor.
Bio-oil; sivilce lekelerimde etkisini gördüğüm, düzenli kullanımda kıymeti anlaşılabilecek güzel bir ürün ama bölgesel kullandığım için çok uzun süre dayanacağa benziyor. :)

Bundan sonraki ürünler karışık gidiyor... :))


Saf Zeytinyağı, başucumdadır kendisi, makyaj temizliğinden renkli nemlendirici yapımına kadar sömürerek kullanıyorum. :)
GNC Aloe Vera Jeli; inanılmaz parfümlü bir ürün, her kullandığımda gözlerim yanıyor. Ama cildi rahatlatmak konusunda harikalar yaratıyor.
TBS Nutriganics Serum; haftada 2-3 kez kullanıyorum en fazla, fazla bir etkisini görmedim, bitsin diye uğraşıyorum. :) Ama içeriğinin %34'ünün organik olması tercih sebebi olabilir.
Dr. Hauschka Gündüz Yağı; bunu kullandığım günlerde alın/burun/çene yağlanmasının minimuma inmesi gibi bir güzel durum var. GNC'nin son zamlarından sonra tekrar alacağımı sanmıyorum.
Clinique DDM Jel; makyaj öncesi kremim olur kendisi, daha önce 1 tane de (yılda sadece bir kez çıkan) 200 ml.lik olanından bitirdim, biter bitmez tekrar aldım. Losyon versiyonuyla hiç anlaşamadık ama jel versiyonu cidden çok güzel.

Aşağıda görmüş olduklarınızın hepsini her gün kullanıyorum efem... :)) Cidden kullanıyorum, her gün hepsini kullanıyorum. Ben de inanamıyorum ama durum bundan ibaret... Dudak balmı canavarı olmamla tanınırım. Hepsinin yazısı gelecek, tek bir yazıda toplayıp paylaşacağım. :)


Yüz spreyleri;


Reviva Labs Ihlamurlu Yüz Spreyi; en sevdiğim, devamlı yenilediğim, sabitleme ve nemlendirme için en iyisi diyebilirim.
LRP Termal Su; elimin altında bulunsun dediğim, her işime yarayan ama daha çok cildimi serinletmek için kullandığım bir ürün...
Avene Termal Su; aynı şeyleri bunun için de söylemeyeyim şimdi, çünkü etkileri de kullanım alanları da aynı... :)


Aşağıdaki arkadaşlar ise benim favori göz makyaj temizleyicilerim;


Clinique Göz Makyaj Temizleyici; geçen yıllarda birkaç küçük boyunu bitirmiştim, eğer bir gün çift fazlı bir makyaj temizleyici almayı istersem bu kesinlikle Clinique olacak diyordum hep kendi kendime... Yılbaşından hemen sonra artık daha fazla bekletmeye gerek olmadığını düşünüp aldım ve şuan 2. şişedeyim. :)
The Balm Balms Away; benim 1 numaralı göz makyaj temizleyicim olur kendisi, Clinique de her ne kadar favorim olsa da Balms Away'i tahtından edemedi. Yazısı burada...
Dalin Organic Islak Mendil; Balms Away'i temizlemek için pamuk kullanmıyorum ben, ıslak mendille en iyi verimi alıyorum. Yüzüme gözüme sürüyorum diye de organik olsun deyip aldım. Çok ıslak ya da çok kuru değil, orta karar, kokusu yok, daha doğrusu belli bir kokusu yok, kokusuz bir kokusu var. :)))
Bebak Makyaj Temizleyici Mendil; cilt makyajını çok güzel siliyor ama elbette kendi başına yeterli olamaz. Zaten temizleyici mendillerin amacı da bu değildir, makyajın kabasını almak içindir. Ardından muhakkak temizleyici bir ürün kullanılmalı. Bence uygun fiyatlı mendillerin içinde en iyisi...

Diş macunlarım;Dentiste Uyku Öncesi Diş Macunu; bütün diş macunlarımı bir köşeye atıp sadece kendisini kullanayım istiyor. :)) Ama ben tabi ki deneme hastalığım sebebiyle sürekli yeni aşklara yelken açıyorum. Gerek yok halbuki, kendisi dünyalara bedel! :)
Dr. Hauschka Diş Macunu; bunu da çok seviyorum. Köpürmüyor ama verdiği temizlik hissi muazzam! İçeriği de tertemiz... Yedekleriyle birlikte sanırım önümüzdeki 1 yıl dönüşümlü kullanmaya devam edeceğim.
Colgate Optic White Diş Macunu, dişlerim Allah'a şükür yapısal olarak beyaz ve sağlıklı... Sadece neymiş bu diyerek aldım ve tabiki faydasını görmedim. :)) Bitsin, sanırım 1 kez daha alacağım. Ondan sonra net görüşüm ortaya çıkar zaten...


Yakın zamanda yazmayı planladığım çoook yazı var ama ne ara olur bilemiyorum.

Sevgiler...

2 Yorum:

firuze tunce dedi ki...

Merhaba ; saf zeytinyağını nerden temin ediyorsunuz ?

Meryem İmamoğlu dedi ki...

Merhaba,

Ben saf zeytinyağını bir arkadaşımın ailesinden temin ediyorum ama onlar dışarıya satış yapmıyorlar. Sadece kendileri ve eş dost için zeytinyağı üretiyorlar. Ama lokum.com'da organik saf zeytinyağı satılıyor, oraya bakabilirsiniz. Elden temin edebileceğiniz güvenilir bir yer ne yazık ki bilmiyorum.

Sevgiler...

Yorum Gönder

Kötü söz de, iyi söz de sahibinin aynasıdır!

İslam başta olmak üzere dinleri, yaşam tarzlarını, ırkları ya da herhangi bir zümreyi aşağılayıcı, siyasi, ırkçılık, hakaret ve tahrik içeren, hukuki sorunlara yol açacak yorumları asla onaylamam!

Dozunda yapılan, olumlu eleştiri ve uyarılar başımın tacıdır!