Hazine Kutusu - Bir Güzellik Bakım ve Makyaj Blogu: Avene Termal Su

7 Ocak 2012 Cumartesi

Avene Termal Su

Merhaba...

Bugün Avene'nin termal suyu hakkında edindiğim tecrübeyi paylaşmayı istiyorum sizlerle... 1 haftadır kullanıyorum ve artık bende bıraktıkları hakkında birkaç şey söyleyebilirim sanırım. :)Önce Avene hakkında genel bir bilgilenme;


Termal suları dünyaca ünlü köy; Avene
Küçük, sakin, huzurlu bir köy Avene. Şifalı termal suları sayesinde ünü Fransa sınırlarını çoktan aşmış, dünyaya yayılmış. Bu şifadan faydalanmak amacıyla her yılı aşkın ülkeden 2 binden fazla cilt hastası ziyaret ediyor burayı. Ama Avene demek sadece su demek değil yemyeşil bir doğa ve zengin bir kültürel geçmiş demek aynı zamanda.

Avene Termal Suyu, saatte 70 bin litre hızla akıyor ve hiçbir zaman azalmıyor. Her yıl kontrol edilen suyun bileşenleri de 1811`den beri hiç değişmiyor. Suyun derecesi her zaman 25.6 derece. Suyun içinde hiç bakteri bulunmuyor ve su, cildi yumuşatan silkat içeriyor. Avene Termal Merkezi`nde tedavi gören hastaların yüzde 50`si atopik, yani çok kuru ve hassas cilt tipine sahip insanlar. Yüzde 31`i sedef, yüzde 15`i egzama, yüzde 14`ü de yara ve yanık tedavisi için geliyor.

Türkiye`de eczanelerde satılan AVENE ürünleri, özellikle hassas ve aşırı hassas cilt tipleri için mucize etkisi gösteriyor. Nemlendiriyor, koruyor, stresin ve çevre kirliliğinin etkilerini yok ediyor... İşin sırrı ise, ürünlerin yapımında kullanılan suda saklı! Bu suyun kaynağı da, Güney Fransada`daki Avene kasabasında... Su, tam 273 yıldır insanlığın hizmetinde ama keşfedilmesini bir ata borçlu! Takvimleri 1736`yı gösterirken, bu toprakların sahibi Rocozels Markisi; egzamalı atını, diğer atları hasta etmesin diye arazisine salıyor. Attan ümidi kesen Markii, birkaç hafta sonra küçük çaplı bir şok yaşıyor. Çünkü hasta diye terk ettiği at sapasağlam karşısına çıkıyor.

MUCİZE SU 

Bu mucizenin sebebini merak eden Rocozels Markisi, atını takip ediyor ve arazinin içindeki bir kaynaktan su içtiğini ve aynı suya girip yaralarını iyileştirdiğini görüyor. Marki, atının keşfini insanlarla paylaşmaya karar veriyor. Bu kaynaktan herkes faydalanabilsin diye 1743`te iki adet havuz inşa ediyor. Şimdi Avene Termal Merkezi`nde yılda iki bin 500 kişi tedavi görüyor. İçlerinde iki aylık bebek de var, 93 yaşlarındaki dede de. Bu şifalı suyla, 1990`dan bu yana Avene markası altında kozmetik ürünler üretiliyor.


Şimdi şunu belirteyim sevgili okurlar, İstanbul'da yaşıyorum. İstanbul'da yaşamak, kireçli/paslı sularla temizlenmekten korkmak manasına geliyor malesef... :) Banyo yapmaktan ya da en ufak bir el yıkamaktan bile korkmak ve buna mecbur olunmasından dolayı üzülmek... Su arıtma cihazlarıyla içimizi biraz temiz tutabiliyoruz ama velinimetimiz yüzümüzü korumamız çok çok zor... Son dönemlerde ise bunun gibi termal sular biraz da olsa imdadımıza yetişmeye başladı, bu sevindirici... En azından tazelenmek istediğimiz anda 2 fıs yeter, içimiz rahat olur... 

Daha önce La Roche Posay'ın termal suyunu kullanmıştım, fena değildi ama beklentimin altında kalmıştı ne yazık ki... Ama bu biraz daha iyi geldi gibi hissediyorum. 2 haftadır cildimi serbest bıraktım, makyaj da yapmıyorum ve mümkün olduğunca gelip gidip bunu sıkıyorum yüzüme... Ve iyi haber; gözeneklerim küçüldü epey... :) Bu benim için her şeyden daha önemli, mutluluğumu tarif edebilecek kelimeler bulamıyorum... :) Sivilce, akne, siyah nokta bence her şeyle başedebileceğimiz bir sıvıyla karşı karşıyayız ama su niyetine her türlü temizliği bununla yaparsak... :) Ciltteki problemlerin en büyük sebebi şebeke suları çünkü, ne yazık ki...

Cildim kendini daha iyi hissediyor şuan, daha sağlıklı (çok şükür)... Ağdadan sonra, tahriş olmuş bölgelere, açık yaralara, güneş yanıklarına kısaca her türlü cilt problemine iyi geldiği iddia ediliyor. Şahsen bunu ben de kısmen onaylayabilirim. Daha uzun süre ve muhtelif şekillerde kullandıkça daha iyi bir görüş elde edeceğime inanıyorum.

Tavsiye ediyorum, en azından alıp deneyebilirsiniz. 50, 150 ve 300 ml. boyutlarında satılıyor. 50 ml. fiyatı 10-15 TL arasında, 300 ml. olan ise 25-27 TL arasında değişiyor. Denemeye değer...

Çok uzun bir yazı oldu, affedin... Umarım faydalı birkaç şey okumuşsunuzdur...

Sevgiler...

4 Yorum:

Selen dedi ki...

avéne markasını nerde bulabilirim peki?

hazine kutusu dedi ki...

Eczanelerde satılıyor. İnternetten almak istersen en iyi adreslerden birisi; www.onlineeczanem.com'dur...

Adsız dedi ki...

Bende cok seviyorum bu ürünü ♥ : )

Outlet makeup dedi ki...

aveneyi denemedim ama LRP'nin termal suyunu severek kullanıyorum^^

Yorum Gönder

Kötü söz de, iyi söz de sahibinin aynasıdır!

İslam başta olmak üzere dinleri, yaşam tarzlarını, ırkları ya da herhangi bir zümreyi aşağılayıcı, siyasi, ırkçılık, hakaret ve tahrik içeren, hukuki sorunlara yol açacak yorumları asla onaylamam!

Dozunda yapılan, olumlu eleştiri ve uyarılar başımın tacıdır!