Hazine Kutusu - Bir Güzellik Bakım ve Makyaj Blogu: Güzellik Kutuları, Kozmetik Sektörü ve Şark Kurnazlığı

7 Aralık 2011 Çarşamba

Güzellik Kutuları, Kozmetik Sektörü ve Şark Kurnazlığı

Merhaba...

Öncelikle bu yazıyı yazmakla yazmamak arasında çok gidip geldiğimi söylemek isterim. Ama artık canıma tak ettiği de bir gerçek! Şu ana kadar kozmetikle ilgili ne rahatsızlığım varsa ortaya döküyorum işte... Zehir zemberek belki ama en azından sahtecilik yok!

Yurt dışındaki GlossyBox içeriği ve ücreti  10 Euro


Dün burada bahsettiğim gibi Vanilya Club Aralık kutum geldi. Kutunun değeri aslında 35 TL ama ben ilk aydan beri abone olduğum için 15 TL'ye aldım. Eğer samimiyetle, dürüstçe söylememi isterseniz söylerim, derim ki; bu kutular 35 TL etmez, 15 TL bile eder mi etmez emin değilim! Topluca alımlar, minicik boylar ya da pek işe yaramayacak büyük boylar ve markaların reklam oranlarını da katarsak işin içine, bu kutu işinden kim ne kazanıyor ortada!!! Sunum güzel Allah için ama bu sunuma para verilmiyor, içindekilere veriliyor. Ben 15 TL'ye aldım, çok içim acımadı ama ya yeni aboneler..? Onlar için üzüldüm işte, 35 TL verip ellerinin boşa çıkması çok kötü... Kutuyu ilk açtığımda boylarının ücretin yükselmesine sebep olacak kadar makul oranda olmadığı ama yine de ufak bir miktar büyüdüğü gözüme çarptı ama 15 TL diye çok büyütmedim, sonra bunların 35 TL'lik kutular olduğunu düşününce, işte jeton o zaman yerine ulaştı. O 35 TL ile kargo ücretini mi çıkarmaya çalışıyorlar? E "kargo ücretsiz" demek bu demek değil ki, en azından "kargo ücrete dahil" deseler, ne bileyim bunu bir şekilde belirtseler! Bu konuda iyi bir gelişme olarak, Yurtiçi kargoyla çalışmaya başlamalarını gösterebilirim. Kargo sistemini en iyi Yurtiçi kargo kaldırabiliyor çünkü, bu bir gerçek!

15 TL'ye alabileceğim bir kutu hakkım daha var, o kutuyu da görüp aboneliğimi iptal ettireceğim.

Kabul edelim ki, bizim şark kurnazlarımızın kafasında; "Türk halkı Amerika'nın bir Detroitli kasabalısı kadar bile kalite haketmez" gibi bir görüş var! Nedenmiş efendim, neden haketmeyelim? Siz kimsiniz, bizim neyi hakedip haketmediğimizi, üstelik bir de aylık para verip abone olduğumuz birşeyin kalitesiz ya da olması gerekenden çok çok daha az olması gerektiğini neye göre nasıl belirliyorsunuz?!

Kutu sisteminden bu kadar habersiz olunabilir ancak! Bu derece sadece para kazanmanın bi yolu olarak görülebilir bir iş! Başka ülkelerdeki işleyişin tamamen zıddına giden, inatla para peşinde koşan, "önce sistemi oturtayım paramı sonra kazanırım" mantalitesinden millerce uzak, bu işe harcadığı/yatırdığı parayı derhal bize yansıtma gereği duyan, bizim insanlarımız ya hu, ismi Ahmet, Gökhan, Merve, Suna... Bunu yapanlar bizim insanlarımız!

GlossyBox açılıyor diye seviniyoruz... Laura Mercier'ler, Narslar, Dermalogicalar havada uçuşacak diye bekliyoruz... Ama boşuna hayal kurmayın! Niye mi? Gayet açık; e onun başına da koyacaklar bizden bir kurnaz, işgüzarı... Bize layık görülmez o markalar, hiç heveslenmeyin! Kendi milletine kaliteli ürün sunmayı isteyecek idealist insanlardan uzun zamandır haber alınamıyor çünkü... Hani neredeler? Görebileniniz var mı???

Gümrük vergisinden dert yanıp, gümrüğün acısını kat be kat bizden çıkarmak isteyen parfümeriler, yurt dışında tutmuş güzel bir işi taklit ederek eline yüzüne bulaştıranlar... Dört bir yanımız samimiyetsiz, idealsiz ve son derece eğitimsiz insanlarla çevrili... Gidiyoruz bir T. Acar'a, hemen dibimizde bir görevli bitiveriyor ama yardımcı olmak maksadıyla ve güler yüzle değil, sessiz sessiz, kolları bağlı bir şekilde acaba ürünleri mıncırıyor muyuz diye bakan gözlerle... Bir parfüm almak istediğimizde bize yakışıp yakışmayacağıını düşünmeden hemen en pahalısını önerme gayretleri... Kofrelere yaklaşınca ya da indirimli ürünleri sorunca hemen düşen suratlar ve yanınızdan uzaklaşan uzmanlar(!)... J.Lo Live sorarız, Chanel Chance önerirler... Hele heleeee tester istedik mi işte o anki bakışlarını resimlesek müşterisinden nefret eden görevli ne demek bütün dünya anlayabilir!!! Ha tamam tester isteyen yoldan geçen biri olsa bir nebze kabul edilebilir ama bunu yıllardır kendilerinden alışveriş eden insanlara da yapıyorlar... Yazık değil mi?

İnanın çok üzülüyorum, kahroluyorum... Neden bizim insanımız böyle, bu halde diye kafa patlatmaktan yoruldum! Tek taraflı bakmaktan da hoşlanmam meselelere, bu nedenle suistimalci insanların da bu olanlarda payı vardır elbette diye düşünüyorum ama bence asıl önemli olan o insanlarla niyeti temiz insanları ayırt edebilecek kadar kalifiye eleman yetiştirebilmek... Yapılamayan bu işte, bu meseleyi bir türlü aşamadık gitti! Avrupa seviyesine çekilemeyen (ya da özellikle çekilmeyen mi demeliyim) fiyatlarla bu eğitimsiz görevliler birleşince tahammül edilemez bir durum söz konusu oluyor... Ayrıca şu Strawberrynet olayından hiç bahsetmiyorum, ondan bahsedersem ağzımı bozarım diye korkuyorum!

Offf off diyorum ve susuyorum...

Sevgiler...

3 Yorum:

AYTÜL dedi ki...

bütüüün içimdekileri yazmışsın.. helal olsun.

Gamze dedi ki...

yazdıklarının altına imzamı atabilirim :)
ben de vanilya club aralık kutusundan umdugumu bulamadıgımı yazmıstım. altına yorum olarak 35tl cok uygun bır fıyat gonderılen urunler dusunulurse dıye yazmıs orda calısan bırı oldugunu dusundugum kısı. daha da sınır oldum. salak sanıyorlar mılletı. şimdiyse baska bır "kutu" tum bloggerlara reklam amaclı yollamıs aralık kutusunu. baktım da urunler cok az ve amaca hızmet etmıyor. emınım normal sartlarda hıcbırı 19tl verıp almazlardı ama bedava gelınce tesekkurler havada ucusuyor tabıı. sevmıyorum bu samımıyetsızlıgı :s

Deniz Borekci dedi ki...

Yorumlar hakkında çok haklısınız. Yazının üzerinden 3 sene geçmesine karşın aynı kanaatteyim. Fakat ortada şöyle bir durumda var. Markaların Türkiye'de kendi mağazaları olmadığı için tanıtım için bütçe ayırmıyorlar. Yurtdışındaki kutularda ürünlerinin tanıtılmasını markalar kendileri istiyor. Fakat Türkiye'de bu markaların satışını yapan aracılar peşlerinden koşuyor. Bu bir sorun. Ama yine de güzel çözümler bulunabileceğini düşünüyorum. Sonuçta bu işten para kazanıyorlar ve daha iyisini kazanmak için kendilerini düzeltmek zorundalar. Tekin Acar ve Sevil gibi mağazalardan alışveriş yapmayı çoktannnn bıraktım. Kaybettiler beni ve benim gibi onlarcasını. İnsanları da gitmemeleri için engelliyorum. Yurtdışında 20 dolara gördüğüm ürünü 70 dolara satmaya çalışıyorlar. Ne kar marjıymış! Elimden geldiğince yurtdışından alışveriş yapmaya çalışıyorum. Yurtdışında vasatın üstü olan markaları bize " yüksek kalite" diye yutturmaya çalışıyorlar. Gerçekten Tr'de ki kozmetik sektöründen midem bulandı. Buna yakın zamanda nasıl bir çözüm gelir bilemiyorum.

Yorum Gönder

Kötü söz de, iyi söz de sahibinin aynasıdır!

İslam başta olmak üzere dinleri, yaşam tarzlarını, ırkları ya da herhangi bir zümreyi aşağılayıcı, siyasi, ırkçılık, hakaret ve tahrik içeren, hukuki sorunlara yol açacak yorumları asla onaylamam!

Dozunda yapılan, olumlu eleştiri ve uyarılar başımın tacıdır!